مرجع کامل فیلم های روز ایران و جهان

Amores cinema

برای نخستین‌بار/ نامزدهای اسکار بهترین انیمیشن به پنج فیلم افزایش می‌یابد

برای نخستین‌بار از سال 2002 احتمال افزایش تعداد نامزدهای اسکار بهترین انیمیشن سال از سه به پنج فیلم در این دوره مراسم اسکار وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، لس آنجلس تایمز اعلام کرد پس از افزایش تعداد نامزدهای اسکار بهترین فیلم سال به 10 فیلم، این احتمال به وجود آمده است که تعداد نامزدهای بخش بهترین فیلم اسکار هم پس از سال‌ها به پنج فیلم برسد. اسکار بهترین فیلم سال 2001 بنیان نهاده شد و تنها در سال 2002 بیش از سه فیلم نامزد دریافت آن شدند.

بر اساس قوانین آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا، اگر هر سال بین هشت تا 15 فیلم انیمیشن برای رقابت در بخش بهترین انیمیشن اسکار نامزد شوند، تعداد نامزدهای نهایی این بخش سه فیلم خواهد بود. اما اگر تعداد فیلم‌های حائز شرایط حضور در اسکار 16 فیلم یا بیشتر باشد، نامزدها می‌تواند از سه به پنج فیلم افزایش یابد.

نمایی از انیمیشن "ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی"

امسال به لطف فعالیت استودیوهای دیسنی، فوکوس، فوکس، سونی و تقریبا هر شرکتی که یک یا چند انیمیشن برای اکران عمومی تولید کرده است، تعداد فیلم‌هایی که می‌توانند برای حضور در بخش بهترین انیمیشن سینمایی سال نامزد شوند بیش از چند سال اخیر است ـ حداقل روی کاغذ ـ و به نظر می‌رسد می‌توان روی افزایش تعداد نامزدهای این بخش هم حساب کرد.

امسال تا این لحظه انیمیشن‌های سینمایی "بالا"، "پونیو روی صخره کنار دریا"، "کورالاین"، "عصر یخبندان: ظهور دایناسورها"، "هیولاها علیه بیگانگان" و "ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی" با موفقیت به نمایش عمومی درآمده و 2009 را به سالی پربار از هر دو منظر تجاری و هنری برای عرصه انیمیشن تبدیل کرده‌اند.

انیمیشن "آقای فوکس شگفت‌انگیز" ساخته وس اندرسن هم به زودی روی پرده می‌رود و با اکران سه محصول دیگر استودیو دیسنی در آینده نزدیک می‌توان با احتمال قریب به یقین از افزایش تعداد نامزدهای بهترین انیمیشن سال اسکار هشتاد و دوم به پنج فیلم خبر داد. اگر انتخاب 10 فیلم برای نامزدی در اسکار چندان آسان نباشد، اما انتخاب پنج انیمیشن کاری ساده خواهد بود.

کریس میلر یکی از نویسندگان و کارگردان انیمیشن سینمایی بسیار موفق "ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی" محصول استودیو سونی در این باره می‌گوید: امسال فیلم‌هایی شگفت‌انگیز به نمایش درآمده‌اند و تعداد بیشتری هم در راهند. سال 2009 برای انیمیشن دنیا بسیار ماندگار و خاطره‌انگیز خواهد بود.

میلر و همکارش فیل لرد در نخستین تجربه انیمیشن‌سازی خود بسیار موفق عمل کرده و حالا در پی نامزدی در اسکار هستند. "ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی" نه تنها در گیشه بسیار موفق بوده، بلکه 85 درصد نقدهای موافق منتقدان سایت معتبر روتن تومیتوز را هم از آن خود کرده و این نشان می‌دهد فیلم می‌تواند نامزد اسکار باشد.

اما این اتفاق در صورتی محقق می‌شود که تعداد نامزدهای اسکار انیمیشن به پنج افزایش یابد. چون اگر قرار باشد همین امروز سه فیلم را برای اسکار نامزد کنیم، "بالا" محصول دیسنی و پیکسار، "کورالاین" شاهکار هنری سلیک محصول فوکوس و "پونیو" ساخته خدایگان انیمیشن ژاپن و فیلمساز برنده اسکار هایائو میازاکی بی‌تردید سه رقیب اصلی خواهند بود.

دیگر فیلم‌هایی که می‌توان برای حضور احتمالی آنها در بخش اسکار بهترین انیمیشن بختی قائل شد عبارتند از "9"، "نبرد برای ترا"، "شاهزاده و قورباغه"، "سیاره 51"، "پسر ستاره‌شناس" و "گنج گمشده". انیمیشن‌های استرالیایی "مری و مکس" و ژاپنی "ایوانجریون" هم احتمالا وارد رقابت اسکار خواهند شد.

ضمن اینکه کارتون فرانسوی "شهری به نام پنیک" هم قصد دارد بخت خود را در اسکار امسال بیازماید. به نظر می‌رسد با توجه به انتخاب 10 فیلم در بخش بهترین فیلم اسکار و درخشش فیلم‌های "بالا" و "آقای فوکس شگفت‌انگیز"، شاید امسال این دو انیمیشن را در میان نامزدهای بهترین فیلم اسکار هشتاد و دوم هم ببینیم.

+ نوشته شده در  2009/10/10ساعت 8:3  توسط پویان  | 

فیلمبرداری "سه درجه تب" در اطراف تهران ادامه دارد

فیلمبرداری فیلم سینمایی "سه درجه تب" به کارگردانی حمیدرضا صلاحمند و بازی رضا عطاران در جاده امامزاده داود ادامه دارد.

یوسف صمدزاده تهیه‌کننده این فیلم به خبرنگار مهر گفت: فیلمبرداری که از 9 روز پیش شروع شده طبق برنامه ادامه دارد و امروز در جاده‌های اطراف امامزاده داود (ع) رضا عطاران، الهام حمیدی و امیرعلی دانایی مقابل دوربین می‌روند.

علی صادقی، شهره لرستانی و حسین عابدینی دیگر بازیگران این فیلم هستند. عوامل "سه درجه تب" عبارتند از برنامه‌ریز: سوسن دین‌محمد، دستیار اول کارگردان: علی مردانه، مدیر فیلمبرداری: فرج حیدری، صدابردار: مسعود شاهوردی، طراح صحنه: افسانه صمدزاده، تهیه‌کننده و مدیر تولید: علی صمدزاده.

حمیدرضا صلاحمند فیلم سینمایی "نیش و زنبور" را با بازی رضا عطاران، رضا کیانیان و مریلا زارعی آماده نمایش دارد و به زودی اکران عمومی می‌شود.

+ نوشته شده در  2009/10/10ساعت 8:2  توسط پویان  | 

یک دروغگویی سینمایی/ 58 درصد مردان و 38 درصد زنان هرگز "پدرخوانده" را ندیده‌اند

سه‌گانه سینمایی "پدرخوانده" به کارگردانی فرانسیس فورد کوپولا در صدر فهرست فیلم‌هایی قرار دارند که بسیاری از مردم به دروغ مدعی‌اند آنها را دیده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، گاردین اعلام کرد همه می‌دانند که "پدرخوانده" یکی از بهترین فیلم‌های گنگستری تاریخ سینما با بازی درخشان مارلون براندو در نقش دن کورلیونه است و آن را فورد کوپولای جوان ساخته است. همه می‌دانند "پدرخوانده" یک شاهکار در تاریخ سینما به شمار می‌رود، اما واقعا چند درصد مردم این فیلم 175 دقیقه‌ای را دیده‌اند؟

فیلم برنده اسکار سال 1972 کوپولا و دو دنباله آن در صدر فهرستی هستند که مردم معمولا ادعا می‌کنند آنها را حداقل یکبار دیده‌اند، اما در واقع هرگز آنها را تماشا نکرده‌اند. "رقص کثیف" 1987، درام زندانی "رستگاری در شاوشنک"، "راننده تاکسی"، "بر باد رفته" و "چه زندگی شگفت‌انگیزی است" دیگر فیلم‌های این فهرست است.

نتایج نظرسنجی شرکت اورنج حاکی از آن است که یک نفر از هر پنج نفر درباره دیدن "پدرخوانده" دروغ گفته‌اند. ضمن اینکه مردان در این دروغگویی گوی سبفت را از زنان ربوده و 58 درصد آنها پذیرفته‌اند که در گذشته درباره دیدن "پدرخوانده" بلوف زده‌اند. این آمار برای زنان شرکت‌کننده در این نظرسنجی 38 درصد است.

یکی از سخنگویان شرکت اورنج که معلوم نیست خودش اصلا "پدرخوانده" را دیده یا نه درباره دلیل دروغگویی بسیاری از مردم در این باره گفت: بسیاری از مردم درباره دیدن "پدرخوانده" دروغ مصلحتی می‌گویند تا شاید نزد دوستانشان انسان‌هایی مطلع جلوه کنند. برخی هم برای اینکه سطح فرهنگی خودشان را به رخ بکشند، دروغ م

+ نوشته شده در  2009/10/10ساعت 8:2  توسط پویان  | 

نسخه سه‌بعدی "پت پستچی" روی پرده سینماها می‌رود

شخصیت دوست‌داشتنی "پت پستچی" با تبدیل شدن به قهرمان یک انیمیشن سه‌بعدی سال 2011 روانه پرده سینماهای جهان می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، گاردین به نقل از روزنامه میرر انگلیس اعلام کرد قرار است نامه‌رسان محبوب منطقه کامبریای بریتانیا در داستان فیلم سینمایی "پت پستچی" با حضور در یک برنامه استعدادیابی تلویزیون مانند سوزان بویل یکشبه ره صد ساله برود و همگان را تحت تاثیر صدای شگفت‌انگیز خود قرار بدهد.

پت پس از آنکه به نقل محافل و رسانه‌های بریتانیا تبدیل می‌شود، باید میان شهرت و حاشیه‌ها و جنجال‌های آن و ادامه زندگی و کار در روستایی ساده و صمیمی یکی را انتخاب کند. در این میان مشکلاتی هم برای جس گربه پت پستچی به وجود می‌آید و حیوان بیچاره رقیبی قدرتمند پیدا می‌کند که متعلق به یک مدیر پستی مرموز است.

اندرو کر از شرکت کلاسیک میدیا که تهیه‌کننده نسخه سینمایی "پت پستچی" است، از تولید آن به روش موشن کپچر ـ شبیه مجموعه تلویزیونی پخش‌شده از BBC ـ خبر داد، اما اعلام کرد برای جذابتر کردن فیلم از تصاویر رایانه‌ای و جلوه‌های ویژه سه‌بعدی هم استفاده می‌شود. او به میرر گفت: فیلم یک اتفاق هیجان‌انگیز برای طرفداران پت خواهد بود.

"پت پستچی" از زمانی که نخستین بار در 1981 روی آنتن تلویزیون بریتانیا رفت، به مجموعه و شخصیتی محبوب در سراسر دنیا تبدیل شده که این محبوبیت همچنان ادامه دارد. جالب اینکه پت در کشورهایی چون چین، ایران و فیلیپین هم به نمایش درآمده و در همه جا شهرتی به یک اندازه داشته است.

این نخستین بار نیست که پستچی آرام اما ماجراجوی روستایی گریندیل در منطقه کامبریا از نقش همیشگی خود خارج می‌شود. سال گذشته هم این شخصیت کارتونی ناچار شد در یک مجموعه تازه راهی منطقه پستی شهر پنکستر شود و در آنجا با استفاده از تجهیزات پیشرفته مانند چرخبال به مشتریان خود خدمات پستی ارائه دهد.

+ نوشته شده در  2009/10/10ساعت 8:1  توسط پویان  |